Za nami fantastyczny wykład Ratownictwo w górnictwie, który w miniony piątek w UJW zorganizowało Koło naukowe Górników i Geologów. Za organizację wydarzenia były odpowiedzialne studentki górnictwa, członkinie Koła, Martyna Kaczmarek i Justyna Żołnierczyk. Wsparciem dla studentek była dr inż. Anna Wojciechowicz, Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Lubinie, opiekunka Koła.
Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości oraz zgormadzonych na sali studentów. Podczas spotkania, oprócz prelegentów, obecni byli Marcin Danis Dyrektor ds. Technicznych O/ZG “Polkowice-SIeroszowice” oraz gospodarz Uczelni, Rektor, prof. Tadeusz Kierzyk.
Wśród prelegentów znaleźli się:
- Sebastian Rakowiecki, Dyrektor ds. Technicznych Oddziału Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM Polska Miedź S.A.,
- Mariusz Rosik, Kierownik Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego Oddziału Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice.
Studenci mieli możliwość poznania symboliki związanej z ratownictwem górniczym, struktury ratownictwa górniczego zarówno w Polsce jak i stricte w KGHM Polska Miedź S.A., zasad współdziałania i koordynacji służb ratowniczych na miejscu wypadku, poziomów kierowania akcją ratowniczą, metod oceny przygotowania na sytuacje awaryjne, zasad postępowania w przypadku akcji ratowniczej, współpracy pomiędzy jednostkami ratownictwa oraz kierowania i prowadzenia JRGH.
Prelegenci opowiadali także o Międzynarodowych Zawodach Ratowników, w których ratownicy Polskiej Miedzi są nie do pobicia, o odporności psychicznej, która jest niezbędna do pracy ratownika, o stresie i wyzwaniach związanych z tym trudnym zawodem, o pięknych chwilach, gdy po wielu godzinach od wypadku docierali do żywych poszkodowanych, a także o smutnych momentach, gdy skala wypadku była tak ogromna, że nie udało się dotrzeć do poszkodowanego.
Praktyczną dawkę wiedzy przekazali czynni ratownicy: Łukasz Dominów i Marcin Domański, którzy w sposób obrazowy, z dozą dobrego humoru, pokazali uczestnikom spotkania zasady pierwszej pomocy przedlekarskiej. Marcin podzielił się ze zgromadzonymi historią swojego wypadku, który położył go do szpitalnego łóżka i wprowadził w stan śpiączki na całe 7 długich dni. Pomimo tych traumatycznych przeżyć, Marcin wrócił do bycia ratownikiem i ratowania życia innych ludzi, co świadczy o ogromnej sile charakteru jaka musi cechować wszystkich ratowników, szczególnie ratowników pracujących w tak trudnych warunkach jakimi są kopalnie głębinowe.
Podczas spotkania zgromadzeni mieli także okazję obejrzenia filmów realizowanych przez KGHM Polska Miedź S.A. dotyczących ratownictwa górniczego, akcji ratowniczych, treningów i życia ratowników podczas dyżuru w stacji ratownictwa.
To było bardzo pouczające i wzruszające spotkanie, nie tylko dla naszych studentów, ale także ich dzieci, które z zainteresowaniem brały udział w wydarzeniu.
Organizatorki: Martyna i Justyna
Prelegent: Mariusz Rosik
Ratownik: Łukasz Dominów
Zobacz więcej zdjęć z tego i innych wydarzeń uczelnianych – przejdź do Galerii