W sobotę 4 marca odbyła się uroczysta Inauguracja roku w module Uniwersytetu dziecięcego UJW. W spotkaniu wzięło udział ponad 120 dzieci, słuchaczy I i II roku modułu Odkrywcy. Zajęcia w module adresowane są do dzieci z klas II-V polkowickich szkół podstawowych, największą grupę stanowią uczniowie najmłodsi, drugo i trzecioklasiści,  niemniej jednak wśród młodych studentów znajdziemy także kilkanaścioro nieco starszych dzieci.

Podczas tegorocznej Inauguracji wykład z zakresu aerostatyki i aerodynamiki pt. „O czymś i o niczym, czyli odlotowe i wsysające powietrze” wygłosił Michał Szydłowski vel. Pan Korek, uhonorowany przez Ministra w 2014r. tytułem Popularyzator Nauki i jak sam o sobie mawia, Szalony Naukowiec. Wykład połączony był z wystrzałowymi i wciągającymi eksperymentami naukowymi z wykorzystaniem powietrza, w których jako asystenci, brali udział polkowiccy Odkrywcy. Wspólnie z naukowcami dzieci badały fizyczne podstawy popularnych związków frazeologicznych: „traktować kogoś jak powietrze” czy „poczuć wiatr we włosach”, dowiedziały się ile waży powietrze, ile powietrza gromadzą zdrowe płuca człowieka, jaki jest skład ziemskiej atmosfery oraz poznały wiele ciekawych zjawisk występujących w przyrodzie, jak np. Efekt Coandy.

Zajęcia w module Odkrywcy realizowane będą do grudnia 2023r. Podczas weekendowych zjazdów, słuchacze będą brali udział w praktycznych warsztatach z różnych dyscyplin naukowych. Pierwsze sobotnie spotkanie zaplanowane zostało na 25 marca. Podczas zajęć dzieci zdobędą specjalistyczną wiedzę z zakresu chemii, tzn. poznają polimery i suchy lód, rozwiną swoje umiejętności muzyczne, spojrzą „na niebo” w mobilnym planetarium, z dostępnych w każdym domu materiałów skonstruują układ pokarmowych człowieka oraz zgłębią zwyczaje i tajemnice sów.

Uniwersytet dziecięcy jest programem Burmistrza Polkowic i finansowany jest ze środków Gminy Polkowice.