15 marca, we wtorek, prof. Marianna Zichar z węgierskiego Uniwersytetu w Debreczynie poprowadziła na Wydziale Nauk Społecznych i Technicznych Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zajęcia na temat wykorzystania technologii druku 3D i jego przyszłości.

Profesor Zichar gościła w UJW w ramach programu Erasmus. Na co dzień pracuje na Wydziale Informatyki debreczyńskiego Uniwersytetu i zajmuje się m.in. badaniem wykorzystania technologii druku 3D. W zajęciach udział wzięli m.in. uczniowie Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach. Przyjrzeli się obszarom, w którym można drukować potrzebne elementy, począwszy od dziobu ptaka, poprzez wydruk implantów w stomatologii, protez w medycynie, aż po wydruk na użytek prywatny.

– Wykład w języku angielskim spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem – mówi dr Jan Walczak, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych UJW. – Zaangażowanie uczestników odzwierciedlały padające pytania i dyskusja, która ciekawie się rozwinęła. Druk 3D to wciąż technologia przyszłości, ale i codzienność przyszłych pokoleń. Niezbędni będą fachowcy w tej dziedzinie. W UJW mamy tego świadomość, posiadamy odpowiednie laboratorium, a w nim sprzęt umożliwiający druk 3D na potrzeby zajęć – podkreśla dziekan. UJW współpracuje z Uniwersytetem w Debreczynie w ramach programu Erasmus. Na Węgrzech w związku z tym goszczą regularnie także wykładowcy i studenci z UJW.