Relacja z wyjazdu Koła Naukowego Górnictwa i Geologii

Grono studentów oraz absolwentów Wydziału Zamiejscowego Uczelni Jana Wyżykowskiego w Lubinie, w składzie: Petry Gabriela, Przyjemski Tomasz, Bieniek Paweł, Szydłowski Błażej, Kujawiak Bartosz, Niemas Konrad, Piaskowski Oskar oraz Mikinka Piotr zrzeszeni w Kole Naukowym Górnictwo i Geologia, zwiedzili KWK Ziemowit w Lędzinach.

Dzięki owocnym negocjacjom prowadzonym przez opiekuna dra inż. Jerzego Szymańskiego, a także dzięki uprzejmości dyrekcji wyżej wspomnianej kopalni członkowie koła mogli zjechać pod ziemię na głębokość 638 m, gdzie na poziomie II znajduje się pokład 209. Większość członków koła na co dzień pracuje w kopalniach rudy miedzi, więc nie obce są im warunki panujące pod ziemią, mimo to wszyscy byli pod wrażeniem zupełnie nowego i nieznanego im otoczenia.

Warunki geologiczne tutejszego obszaru górniczego sprawiły, że w całej KWK Ziemowit zagrożenie metanowe praktycznie nie występuje. Niestety przepuszczalność warstw stropowych powoduje wszechobecny wypływ wody z górotworu do wyrobisk górniczych. W wyniku tego po wyjeździe na powierzchnię cała grupa zwiedzających była mokra i ubłocona.

Kolejną ciekawostką i zarazem nowością był dla studentów sposób, w jaki udali się na ścianę. Najpierw przejechali kilka kilometrów kolejką torową znaną choćby z Zakładów Górniczych Lubin, a następnie przesiedli się do kolejki podwieszanej typu DZ 1500-2+2. Kolejka ta, mimo niepozornego wyglądu może transportować jednorazowo ciężar do ok. 25 ton, głównie dzięki zastosowaniu pod stropem lekkich belek wysoko obciążalnych. Wrażenia nie do opisania, cały czas trzeba było się trzymać, aby nie wypaść. Po dotarciu na ścianę pokładu 209 studenci mieli możliwość zobaczyć jak fedruje się węgiel kombajnem, a także jak przesuwa się obudowa kroczącą Fazos w miarę postępu urabiania.

Po wyjeździe na powierzchnię i przebraniu się wszyscy udali się do przyzakładowego muzeum historii górnictwa węgla kamiennego na ziemi lędzińskiej, gdzie wpisali się do księgi pamiątkowej.

 

Paweł Bieniek

prezes Koła Naukowego Górnictwo i Geologia