Odkryli naukową stronę Czech

21 października młodzi Słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego, działającego przy Uczelni Jana Wyżykowskiego, w ramach zajęć dotarli do Czech. Celem wyprawy edukacyjnej było centrum nauki „IQLandia” w przygranicznym Libercu. 

To niezwykłe miejsce porównywane jest z warszawskim Centrum Nauki „Kopernik” i należy do najatrakcyjniejszych i najlepiej ocenianych tego typu placówek popularyzujących naukę w Europie Środkowej. Słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego mogli za pomocą zmysłów doświadczyć niezwykłych tajemnic nauki. Odwiedzali kolejno inspirujące sekcje libereckiego centrum nauki poświęcone m.in. żywiołom, geologii, badaniom laboratoryjnym, zmysłom, organizmowi człowieka czy wiedzy o funkcjonowaniu gospodarstwa domowego.

W każdej z przestrzeni tematycznych mogli obejrzeć zadziwiające prezentacje i przeżyć niecodzienne eksperymenty m.in. zejść do wnętrza ziemi, wprawić w ruch siłą własnych mięśni pralkę do prania, zasiąść za sterami symulatora lotu i lokomotywy. Młodzi odkrywcy sprawdzali także, jak czują się osoby niewidome poruszając się w mieszkaniu, czy wiatr wiejący z prędkością 100 km/h jest naprawdę silny, jak trzęsie się ziemia, co kryje się we wnętrzu człowieka oraz doświadczali niezwykłych doznań słuchowych, zapachowych i grawitacyjnych na własnej skórze.

Wyjazdy edukacyjne Uniwersytetu Dziecięcego odbywają się dwa razy w roku. Podczas poprzedniego młodzi odkrywcy zjechani pod ziemię w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

– Nasze wspólne wyjazdy to znakomita okazja do uzupełnienia wiedzy zdobywanej podczas zajęć Uniwersytetu Dziecięcego w Uczelni Jana Wyżykowskiego, które odbywają się regularnie w ciągu roku akademickiego – mówi Maria Paszkowska, koordynator UD. – Wszystkie nasze wyjazdy mają na celu poznawanie świata, budzenie zainteresowań i  fascynacji nauką wśród młodych mieszkańców gminy Polkowice. Jestem przekonana, że w przypadku wielu dzieci, udział w naszych zajęciach będzie miał wpływ na życiowe wybory zawodowe w przyszłości – dodaje.

Uniwersytet Dziecięcy jest współfinansowany z budżetu Gminy Polkowice. Udział w zajęciach dla uczniów klas IV-VI, którzy przeszły proces rekrutacji, jest bezpłatny.